Haber

ABD Savunma Bakanı: ABD ordusu Kuzey Kore sınırını izinsiz ve isteyerek geçti

Austin, Pentagon’da gazetecilere Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ile görüştü.

Güney ile Kuzey Kore arasındaki fiili sınır köyü Panmunjom’da bulunan Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı’nda (UNC) düzenlenen ilaçlama sırasında bir ABD askerinin sınırı izinsiz geçtiğini doğrulayan Austin, olayın yeni geliştiğini ve orada hala öğrenmeye çalıştıkları birçok şey var.

Austin, “Ama bildiğimiz şey, askerlerimizden birinin sınır hattını isteyerek ve izinsiz geçtiği ve şu anda Kuzey Kore’de gözaltında olduğuna inanıyoruz. Durumu yakından izliyor ve soruşturuyoruz” dedi.

Olayla ilgili gelişmeleri öğrendikçe aktaracaklarını belirten Austin, “Askerlerimizin sıhhatinden kesinlikle çok endişeliyim” dedi.

Kore Yarımadası’nda güvenliğin sağlanmasından sorumlu ABD liderliğindeki UNC’nin Twitter hesabından yapılan önceki paylaşımda, 2015’te Ortak Güvenlik Bölgesi’nde düzenlenen varyete sırasında sınırı izinsiz olarak geçen ABD vatandaşının… Güney ve Kuzey Kore’nin ortasında bulunan Panmunjom’un Kuzey Kore’de gözaltına alındığını ve olayın çözülmesi için bu ülkenin ordusuyla temas halinde olduklarını bildirdi.

“UKRAYNA’NIN ÇABALARINI NE KADAR SÜRDÜĞÜ KADAR DESTEKLEMEYE KARARLIYIZ”

Savunma Bakanı Austin düzenlediği basın toplantısında Ukrayna’da devam eden savaşa atıfta bulunarak, Ukrayna ordusunun Rus kuvvetlerine yönelik saldırıda ilerleme kaydetmeye devam ettiğini, Rus ordusunda ise kayıpların arttığını belirtti.

Ukrayna’ya askeri yardımın devam edeceğini vurgulayan Austin, “Kimse bu konuda yanılmasın, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın kurtuluş çabasını desteklemeye kararlıyız” dedi.

General Milley, Ukrayna’daki karşı taarruz için 15 bini ABD’li olmak üzere koalisyon güçlerinin 63 binden fazla asker, personel ve sağlık ekibine eğitim verdiği ve vermeye devam ettiği bilgisini de paylaştı.

Milley, Rusya’daki mevcut durumun iyi olmadığını belirterek, Ukrayna’nın henüz savaşa katılmamış önemli miktarda savaş gücüne sahip olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu